Odległość: Chata Starych Znajomych - Lesko - 11 km.
Lesko (320-420m n.p.m.) - miasto powiatowe, położone na prawym brzegu Sanu, na stoku widokowej baszty. Miejscowość otaczają lesiste masywy Czulni (576m) i Gruszki (583m), z których rozciąga się rozległa panorama na dolinę Sanu, Góry Słone oraz Połoninę Wetlińską. W mieście warto zobaczyć:
- Średniowieczny zamek Kmitów (1505-1539) wzniesiony w stylu późnogotyckim, był ongiś siedzibą znanych rodów magnackich: Kmitów, Stadnickich, Mniszchów, Ossolińskich i Krasickich.
- Kościół parafialny pw. Nawiedzenia NMP (1539-1555) gotycka sylwetka świątyni kryje barokowe wnętrze pochodzące z czasów przebudowy z XVIII wieku przez Gottfryda Hoffmana.
- Stary Rynek (plac Konstytucji) dziś cienisty skwerek porośnięty drzewami, na którym znajduje się pomnik Tadeusza Kościuszki i figurka Matki Bożej.
- Jednonawowa synagoga z II ćw. XVIII w. zbudowana z otoczaków rzecznych, kamienia ciosanego i cegły. Wzniesiona w stylu barokowym i nawiązuje wyglądem zewnętrznym do architektury kościelnej, zachowała charakter obronny przez okrągłą basztę, dziś świątynia żydowska.
- Kirkut - cmentarz żydowski położony na wschód od synagogi, założony został w I połowie XVI w. i należy do najstarszych tego typu nekropolii w Polsce.
- Bunkry byłych sowieckich umocnień nadsańskich zwanych Linią Mołotowa z doskonale zachowanym bunkrem dowódczym w rejonie cmentarza.
- Źródełka mineralne - uroczy zakątek na skraju miasta - zawierające słabo zmineralizowane wody siarczkowe o wydajności 2-3 litry na minutę.
W okolicy warto zobaczyć:
- Kamień Leski (ok. 410-420m n.p.m) - to niezwykle oryginalny pomnik przyrody nieożywionej zbudowany z piaskowca krośnieńskiego. Swój dziwaczny kształt zawdzięcza naturze (erozyjnym oddziaływaniom atmosferycznym) i mieszkańcom okolic. W XIX stuleciu bowiem u jego podnóża pozyskiwano kamień. Po dawnym kamieniołomie widoczne są do dziś dwie głębokie wyrwy z pionową ścianą skalną od strony Glinnego. Dziś porośnięte młodym lasem dodają temu zakątkowi szczególnego uroku.
- Bezmiechowa - wioska malowniczo położona u podnóża Gór Słonych a w niej drewniana gerckokatolicka cerkiew, kapliczki przydrożne, szybowisko, pamiątkowy obelisk.
- Hoczew - w centrum miejscowości zbiegają się dwie najważniejsze trasy komunikacyjne w Bieszczadach - mała i duża obwodnica bieszczadzka, w wiosce znajduje się wzgórze grodzisko, murowany, barokowy kościół rzymskokatolicki
- Manasterzec - niewielka wieś rolnicza, znajduje się tu unicka, trójdzielna cerkiew drewniana z 1820 r otoczona kamiennym murem z bramą.
- Sobień- dawne wzgórze obronne nad zakolem Sanu, dziś znajdują się tu ruiny gotyckiego zamku, na wzgórzu rozciąga się rezerwat przyrody.
- Weremień - niewielka wioska położona w dolinie potoku spływającego do Sanu. Nad wsią schodzi w dół trasa narciarska a u podnóża znajduje się lotnisko szybowcowe.